• Solucan gübresi üretimi
 • Solucan gübresi üretimi

  Kırmızı Kaliforniya Solucanı
 • forumunda,
 • Makaleler
 • - 28 Kasım 2016 14:14 paylaşıldı.
 • Solucan gübresi üretimi, düşük maliyetler ile üretim tesisi kurularak satış amaçlı toplu üretim veya evinizde ihtiyacınız kadar organik gübre üretimi yaparak, kendi bahçeniz, bitkileriniz için üretebileceğiniz üretim biçimleridir.

  Bu her iki farklı üretim şekilde de gübreden aynı sonuç ve verimliliği alabilirsiniz.

  Öncelikle karar vermeniz gereken şey, solucan gübresi üretimini hangi amaçla yapacağınızdır. Bu doğrultuda basit matematiksel hesaplar ile maliyet, gerekli solucan adeti ve üretim sonucu olarak elde edilecek gübre miktarı kolay hesaplanabilir.

  Öncelikle aylık olarak ne kadar gübreye ihtiyacınız olduğunu belirlemeli yada kaç adet solucandan ne kadar gübre üretilebilir onu bilmelisiniz. Ben anlatım ve örneklendirmeler de ticari amaçlı üretimde elde edilen miktarlar ve solucan adetlerinden yola çıkacak olsam da, bu yazıyı okuduktan sonra basit hesaplamalar ile kendi ihtiyacınız olan solucan miktarı ve üretim sonucu elde edilecek gübre miktarını öngörebilirsiniz.

  Solucan Gübresi üretimi için kaç adet solucan satın almalıyım ?

  Solucanların üreme için uygun ortam koşullarında çok hızlı bir şekilde üreyip çoğaldıkları unutulmamalı. Ortalama olarak solucan adeti 1 yılda satın aldığınız adetin 15 ile 16 katına çıkacaktır. Buda 1000 adet kırmızı kaliforniya solucanının 1 yılın sonunda 16.000 adete ulaşacağını ve bir sonraki yıl ise 16.000 x 16 = 256.000 adet solucan adetine ulaşacağı unutulmamalı. Eğer kısa sürede yüksek üretim kapasitesine sahip olmak düşünülmüyor ve yüksek üretimler uzun vadede düşünülüyor ise, az bir solucan miktarı ile bu işe başlamak mantıklı olacaktır.

  Çünkü kurulacak solucan yataklarında olması gerekenden çok fazla sayıda solucan bulunması üretimde sıkıntı ve aksaklıklar yaratabilir.

  Kırmızı Kaliforniya Solucanı bir günde ne kadar mama tüketir ?

  Solucanlar günlük olarak ne kadar mama tüketir ? Bu sorunun cevabı gerçekten çok basit ve akılda kalıcıdır. Bir kırmızı kaliforniya solucanı günlük kendi ağırlığının %80 ile %100 ü kadar mama tüketebilmektedir. Bu yüzden üretimde solucanlara verilecek mama miktarını, her havuzda bulunan solucan adetini göz önüne alarak ayarlayabilirsiniz. Yataklara koyulacak mama miktarı solucan adetinde ki artış ile birlikte artması gerektiğinden, her üretim yatağında ki solucan adeti tahmini düzeylerde takip edilmeli ve not alınmalıdır.

  Yetişkin bir solucan ortalama 0,8 ile 1.0 gram ağırlığındadır. 1000 Adet kırmızı kaliforniya solucanı için verilecek mama miktarı, günlük 800 gram ile 1 kilogram arasında olmalıdır ki siz yinede ortalamayı baz alarak 900 gram mama vermeniz daha doğru bir tercih olur.

  En uygun şartlarda ortalama 3 ayda bir solucan miktarı 2 ye katlanacaktır. Sizin sağlayabileceğiniz şartlar göz önüne alınarak kendi ortalama artış hızınızı tespit edin ve aynı oranda hesaplamalar ile mama miktarını aylık veya mümkünse 2 haftalık aralıklar ile gerekli miktarda artırın.

  Vereceğiniz mamanın miktarı, tüketim hızı ve miktarı ile orantılı olması hasat edilecek ürünün kalitesi açısından çok çok önem arz eder.

  Solucan gübresi üretiminde tüketilecek mama miktarını doğru ayarlamak, sonuç olarak toplanacak gübrenin kalitesi açısından önemli rol oynar. Bu yüzden her bir solucan yatağına, solucan adetine oranla mama verilmelidir. Gereğinden fazla yemleme yapmak, mamanın solucan tarafından değil doğa tarafından işlenerek ortaya çıkacak ürünün gübreye değil solucan humusuna yakın hale getirir.

  Solucan humusu ve gübresi ile ilgili daha önceki işlediğimiz konulara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

  "Solucan gübresi nedir ?" başlıklı yazımı okumak için : bağlantı

  "Solucan humusu nedir ?" başlıklı yazımı okumak için : bağlantı

  Kırmızı Kaliforniya Solucanı günlük ne kadar gübre üretir ?

  Solucanlardan elde edilen solucan humusu, nem oranına göre 1 ile 2 ay boyunca serilerek kurutulur. Solucan gübresinin çok fazla su tutucu özelliği olduğunu göz önüne alırsak bu zaman zarfında hasat edilen miktar 3/2 miktarında ciddi boyutta azalır.

  Kırmızı Kaliforniya solucanı ile gübre üretiminde 100.000 adet solucan üzerinden örnekler verecek olursak ;

  100.000 adet solucan bir ay sürede ortalama 1.800 kg mama tüketeceklerdir.

  Bu tüketim sonunda, solucanlardan 900 Kilogram solucan humusu üretmiş oluruz.

  Bu humusun dinlendirilerek kurutulma sonucunda 3/2 si kaybolur.

  1 ay sonunda 100.000 adet Kırmızı Kaliforniya Solucanından 300 kilogram paketlenmeye hazır solucan gübresi üretilmiş ve elde edilmiş olur.

  Solucan gübresinin satış fiyatı piyasa şartları ve o anki duruma göre değişiklik göstereceğinden, alım ve satış fiyatlarına göre aylık gider gelirler ile kazanç durumlarını hesaplayabilirsiniz.

  Üretim ile ilgili gerekli olan bilgileri açıklayan diğer yazılarımı en kısa zamanda yayınlayacağım, bu forumu takipte kalmanızı ve bu konuda kendi soru, bilgi, görüş ve düşüncelerinizi paylaşarak en doğru şekilde solucan gübresi üretimine sizinde ışık tutmanızı diliyorum.

   0
  kişi beğendi

   0
  yorum

  1.387 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yap veya kayıt ol.
  Henüz hiç yorum bulunamadı.
  Bunlar ilginizi çeker mi ?
  Yahya Koç
  Solucan gübresi nedir ?

  Solucan gübresi nedir ?

  Solucan gübresini ilk kez duyan kişilerin tepkiler...
  Yahya Koç
  Solucan gübresi yatağı nedir ?

  Solucan gübresi yatağı nedir ?

  Solucan gübresi üreten veya üretmek isteyen herkes...
  Yahya Koç
  Solucan gübre ve humusu arasında ki fark nedir ?

  Solucan gübre ve humusu arasında ki fark nedir ?

  Bir çok kişi solucan gübresi ile solucan humusu ar...
  Yahya Koç
  Solucan Gübresi Tesisi Kurulum Maliyeti Ne Kadar ?

  Solucan Gübresi Tesisi Kurulum Maliyeti Ne Kadar ?

  Son günlerde solucan gübresi üretmek isteyen herke...
  Yahya Koç
  Solucan humusu nedir ?

  Solucan humusu nedir ?

  Solucan humusu, solucanlara verilen mamaların solu...
  Yahya Koç
  Kırmızı Kaliforniya Solucanı Üreme

  Kırmızı Kaliforniya Solucanı Üreme

  Solucanlarda çiftleşme ve üreme genel olarak aynı ...
  YENİ KONU AÇ
  Kırmızı Kaliforniya Solucanı forumuna git ve hemen sende yeni bir konu başlat.