YENİ
 • GÜVENLİ KURUMSAL HESAP İLE TANIŞIN, BİLGİLERİNİZİ ONAYLATIN VE ALICILARA GÜVEN VERİN !
 • KURUMSAL HESAPLAR TÜM BİLGİLERİ PETCİM TARAFINDAN DOĞRULANMIŞ GÜVENİLEBİLİR HESAPLARDIR.
 • KURUMSAL HESAP İLANLARI, ONAY VE KONTROL SÜRECİNİ BEKLEMEDEN OTOMATİK YAYINA ALINIR.
 • KURUMSAL HESAP SAHİBİ OLMAK İÇİN, İLETİŞİM SAYFAMIZDAN BİZİMLE İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ.
Kırmızı Kaliforniya Solucanı Forum
Yahya Koç Özellikler Duvar
 • Solucan gübresi nedir ?
 • Solucan gübresi nedir ?

 • - 28 Kasım 2016 02:53
 • Soru ve cevaplar
  Solucan gübresini ilk kez duyan kişilerin tepkileri oldukça farklı olsa da aslında gerçek aynıdır.

  Bir sitede rastladığım aynı başlık altında, solucan gübresini solucanların üretilip, topluca ezilip öldürülüp toprağa gübre olarak mı atılıyor gibi sorular yöneltenler bile var. Yada buna benzer bir sürü saçma sapan tahminler.

  Ancak gerçek şu ki;

  Solucan gübresi neymiş bakalım !

  Solucan gübresi, bir diğer adı ile "vermikest", solucanın atıkları sindirerek doğrudan dışkıladıkları materyale denir. Kısacası solucanın kakası diyebiliriz. Tamamı saf ve zararlı patojenlerden arınık bir üründür.

  Solucan gübresinin tamamı suda çözünür formdadır ve bitkiler tarafından kolayca alınabilir ve faydalı elementler içermektedir.

  toprakta, doğada ve bitkilerde olmak üzere, kimyasal gübre veya hayvan gübresinden kat kat fazla olumlu sonuçlara sahiptir ve organik tarımcılıkta bu organik gübre artık vazgeçilmez hale gelmektedir.

  Solucan gübresini başta Amerika olmak üzere, İsrail'de çok uzun yıllardır kullanmakta. Kırmızı Kaliforniya Solucanı tarafından üretilen bu gübre her geçen gün tarım, çiçekcilik ve bahçe alanlarında daha fazla yerini alıyor.

  İnsanların bir çoğu İnternet üzerinde araştırma yaparken solucan gübresi ile solucan humusu arasında bir algı problemi yaşıyor. Bu iki farklı ürünü bir birinden daha kolay ayırt edebilmeniz için, solucan gübresi humusu ile ilgili bir faklı yazıda buluşalım.

  "Solucan humusu nedir ?" başlıklı yazıya şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz : bağlantı

   1
  kişi beğendi

   1
  yorum

  392 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
  Administrator

  Solucan gübresi ile ilgili çalışmaların ve anlatımda ki şeklini gerçekten takdir ettim. Bu iş için uğraşan veya araştırma içerisinde olan tüm arkadaşlarında konuya katkılarını ve tecrübelerini paylaşmalarını diliyorum.

  Sponsorlu bağlantılar