YENİ
 • GÜVENLİ KURUMSAL HESAP İLE TANIŞIN, BİLGİLERİNİZİ ONAYLATIN VE ALICILARA GÜVEN VERİN !
 • KURUMSAL HESAPLAR TÜM BİLGİLERİ PETCİM TARAFINDAN DOĞRULANMIŞ GÜVENİLEBİLİR HESAPLARDIR.
 • KURUMSAL HESAP İLANLARI, ONAY VE KONTROL SÜRECİNİ BEKLEMEDEN OTOMATİK YAYINA ALINIR.
 • KURUMSAL HESAP SAHİBİ OLMAK İÇİN, İLETİŞİM SAYFAMIZDAN BİZİMLE İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ.
Kedi (Genel) Forum
Yahya Koç Özellikler Duvar
 • Kedilere inek sütü verilir mi ?
 • Kedilere inek sütü verilir mi ?

 • - 22 Mayıs 2016 16:42
 • Beslenme
  Yıllardır çizgi filmlerden aşina olduğumuz "tavşanlar havuça bayılır" düşüncesi her ne kadar yanlış ise, kediye inek sütü vermekte o kadar yanlıştır.

  Süt kediler için doğal bir besin kaynağı olarak gözükse de, inek sütü kediler için hiç bir besin değeri içermez ve sindirim sistemlerinde bir çok soruna yol açabilir. Bu sorunların en başında ishal gelmektedir.

  Sebep olarak, sütten kesilmiş olan kedinin laktoza karşı dayanıklılığının düşmesi diyebiliriz. Laktoza karşı dayanıklılığı düşen kedinin, süt içerisinde ki şekeri sindiremedikleri anlamına gelir ve buda ishal ve başka sindirim sistemi sorunlarına yol açar.

  Bazı kedi besleyenler, kedilerinde arada sırada süte ihtiyaç duyduklarını düşünür, ne yazık ki inek sütünün kediye bir faydası yoktur. Kedi sütü bulabilirseniz ne alaa, ama buna da ihtiyaç yoktur. Hatta bir kedi uzun süre yalnızca süt ile beslenirse ölebilir.

  Bir çok kedi sütü sever görünür ancak bu kedi besleyen olarak ona ödüllendirme amaçlı veya beslenme amaçlı süt verme ihtiyacı olarak bizleri ikileme düşürür. Bunun sebebi bazı kedilerin laktoza dayanıksızken bazılarının dayanıklı olmasıdır. Bu tür kediler için arada sırada süt vermek zararsızdır. Kedinizin bünyesinin nasıl bir tepki vereceğini görmek için yapmanız gereken ona biraz süt vermektir. Eğer ishal olmazsa laktoza karşı dayanıklı ve sindirebilir demektir.

  Eğer kediniz süte karşı dayanıksız ama sütü çok seviyorsa onu üzmeden mutlu edebileceğiniz iki yöntem var. Birincisi, sütün yerine konabilen süt tozları bir çok pet shop'ta satılmaktadır.

  İkinci bir seçenek ise, marketlerde bulabileceğiniz, Laktozsuz süt vermektir.

  Yetişkinlerden farklı olarak, yavru kedilerin süte ihtiyacı vardır. Fakat ihtiyaçları olan inek değil annelerinin sütüdür.

  Anne kedinin sütünde yağ, protein ve antikor gibi kedinin ihtiyacı olabilecek besinlerin hepsi mevcuttur. Doğum sonrası 8 hafta boyunca yavru kedi sadece anne sütü ile beslenmelidir. Yavru bir kediyi kesinlikle inek sütü ile beslemeyin.

  Anne kedi bulunamıyorsa mutlaka bir pet shoptan süt yerine geçen süt tozlarından alın ve bunu kullanın. Bu konuda veterinerinize danışmayı sakın unutmayın.

  Özet olarak, inek sütü bir kedi için gerekli bir besin değildir. Fakat kedinizin (yavru kedi olmaması koşulu ile) bünyesi kaldırıyor ise bir kase sütün büyük bir zararı olmayacaktır.

  Yavru kedi ise, kesinlikle hiç bir şartta inek sütü vermeyin !

   0
  kişi beğendi

   0
  yorum

  650 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
  Henüz hiç yorum bulunamadı.
  Sponsorlu bağlantılar