YENİ
 • GÜVENLİ KURUMSAL HESAP İLE TANIŞIN, BİLGİLERİNİZİ ONAYLATIN VE ALICILARA GÜVEN VERİN !
 • KURUMSAL HESAPLAR TÜM BİLGİLERİ PETCİM TARAFINDAN DOĞRULANMIŞ GÜVENİLEBİLİR HESAPLARDIR.
 • KURUMSAL HESAP İLANLARI, ONAY VE KONTROL SÜRECİNİ BEKLEMEDEN OTOMATİK YAYINA ALINIR.
 • KURUMSAL HESAP SAHİBİ OLMAK İÇİN, İLETİŞİM SAYFAMIZDAN BİZİMLE İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ.
Kedi (Genel) Forum
Yahya Koç Özellikler Duvar
 • Kedi tuvalet eğitimi
 • Kedi tuvalet eğitimi

 • - 22 Mayıs 2016 17:09
 • Eğitim
  Bir kedimiz var ve tuvalet eğitimi konusunda sınıfta mı kalıyor ? Bu yazımız da kedilere tuvalet eğitimi vermek ile ilgili konuya değineceğiz.

  Kediler bir çok hayvan türüne göre tuvalet eğitimi konusunda daha kolay canlılardır. Çok zor taktik veya yöntemler uygulamaya hiç gerek duymadan kediler zaten nereye yapacaklarını bilir yaratılmış diyebiliriz :) Kediler doğaları gereği toprak veya kuma tuvaletlerini yaparak, ben yapmadım edasında üzerini örtmeye bayılırlar.

  Kedinize tuvalet eğitimi vermeden bir köşeye kedi kumu koyun ve onun tuvaletini yapacağı yeri nasıl bulduğunu hayranlıkla izleyin. Sizin koyduğunuz kum üzerine kedi tuvaletini yapmayı tercih edecektir.

  Bazı durumlar da bu böyle olmayabilir ve kediniz sağa sola pisler ancak çok nadirdir.

  Bunun sebeplerini ise şöyle özetleyebilirim ;

  Kediniz ya çok yavru ve henüz toprak, kum ile tanışmamıştır. Onu kumla sık sık tanıştırmanız sonrasında bir haftayı bulmadan kuma tuvalet yapar duruma gelecektir.

  Eğer kediniz erişkin ve tuvalet eğitimini sonradan bozdu ise, kumunuz ya çok pistir, yada kum markanızı değiştirmiş sinizdir. Kum değişikliği her kedide aynı sonucu doğurmasa da bazı kediler farklı marka kumlara hemen alışamayabiliyor. Çünkü her markanın kum tanelerinde ki özellik ve incelik hatta kedinin duyabileceği kokusu bile farklılık gösterir.

  Kedi kumu, siz kediniz tuvaletini yaptıktan sonra kakasını hemen alsanız bile idrarı kuma iyice siner ve kurusa dahi kokusu kalır. Kediler temiz hayvanlardır ve çok kötü kokan kuma tuvaletlerini bile yapmaya tenezzül etmeyebilirler.

  İşte o zaman, kedinin her tuvaleti geldiğinde mis kokan kıyafetleriniz tehlike altında olabilir :)

  Bunlardan hiç biri değil ise, kediniz büyük olasılıkla stres altında veya her hangi bir şeyden rahatsızlık duyuyor olabilir. Tuvaleti etrafında bulunan sonradan eklediğiniz onu tedirgin edecek veya hoşlanmadığı şeyler varsa kaldırın. Kediniz stres altında ise bir süre ona her zamankinden çok daha fazla özen gösterip rahatlamasını sağlayın.

  Mutlu, neşeli, kum üzerinde tuvaletli günler dilerim :)

   0
  kişi beğendi

   0
  yorum

  609 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
  Henüz hiç yorum bulunamadı.
  Sponsorlu bağlantılar