• Akvaryumda kaya tuzu kullanımı
 • Akvaryumda kaya tuzu kullanımı

  Akvaryum (Genel)
 • forumunda,
 • Makaleler
 • - 20 Mayıs 2016 16:54 paylaşıldı.
 • Akvaryumlar da hastalık veya dış parazitlerin önüne geçebilmek için kullanılan kaya tuzu, yanlış kullanımlar sonucunda balıklarımıza ciddi zararlar verebilir ve ölümlerine yol açabilir.

  Kaya tuzu kullanmadan önce beslenilen balık türü, akvaryum su litre hacmi ve kaya tuzu hangi amaçla kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

  Kaya tuzunu nasıl kullanacağımız konusuna dönecek olursak ;

  1 - Akvaryumda ki balık türü önemlidir. Çünkü kaya tuzu akvaryumunuz da bazı kimyasal değişikliklere yol açacaktır. Örneğin suyun Ph (su sertliği - yumuşaklığı) atacağınız tuz miktarına göre değişiklik gösterecektir.

  Balıklarınızın hangi Ph aralığında yaşadıklarını göz önünde bulundurmalı bu Ph seviyesi üzerine çıkmayacak ve strese girip hastalanmamaları için, Ph dengesinde yüksek bir dalgalanma yaratmayacak seviye de tuz kullanılmalıdır.

  Örnek vermek gerekirse, balığınızın yaşayacağı Ph aralığı 7 ile Ph 9 arası olsun. Şu anki akvaryum su Ph değeriniz ise 7.5 olsun.

  100 Litrelik bir akvaryumda, 1 çay bardağı kaya tuzu ortalama Ph'ı 1 artıracaksa, siz balıklarınızın sağlığı açısından yarım çay bardağı atmalısınız ki 0.5 gibi az miktarda bir yükselme olsun. Ph'ta aniden fazla artış olup balıklarınızı strese sokmasın.

  Bu yalnızca bir örnektir. Ph durumlarını kontrol altında tutabilmek ve ne kadarlık kaya tuzu ne kadar dalgalanma yapabilir bunları Ph test kitleri ile evde basit deneyler sonucunda öğrenebilir ve ona göre hareket edebilirsiniz.

  Unutmayın Ph balıkların üremesi ve sağlıklı bir şekilde yaşamasında çok fazla önem sağlar.

  2 - Akvaryumunuz da kaç litre su var ise, yukarıda ki örnek ve testler sonucu kadar kaya tuzu kullanmaya özen gösterin. Her akvaryumda kullanılması gereken tuz miktarı litreye göre değişkenlik gösterir.

  3 - Kaya tuzu yalnızca hastalıkların önüne geçmek amaçlı kullanılacaksa, eğer akvaryumunuz da hastalık yok ise önlem amaçlı ise daha az miktarda kullanmalısınız. Ancak akvaryumunuz da var olan bir hastalığı yok etmek için kullanılacaksa (dış parazit gibi) benim önerim normal dozun iki katını 3 güne bölerek yavaş yavaş miktarı yükseltin ve aynı şekilde miktarı 2 günde düşürerek sabit düzeyde devam edin.

  Örnek :

  100 litrelik bir akvaryum da var olan bir hastalığı yok etmeye çalışıyoruz.

  Hesaplamalarımız sonucunda önlem amaçlı kullansaydık akvaryumumuz da kullanmamız gereken miktar 3 tatlı kaşığı kaya tuzu.

  Ancak var olan hastalığı geçireceğimiz için bunu iki katı 6 kaşık olarak belirleyip 3 güne bölüyoruz. Yani günde 2 kaşık.

  - Birinci gün : suyun yüzde 20 sini tazeleyip, 2 kaşık kaya tuzu atıyoruz ve akvayum ısımızı balıklarımızın yaşayacağı maksimum düzeye çekiyoruz.

  (Isı olayı balığa göre değişir, internetten araştırıp örneğin sizin balığınız maksimum 29 dereceye kadar yaşayabiliyorsa 29 yapın, maksimum 25 ise ona göre yapın.)

  - İkinci gün : suyun tekrar yüzde 20 si kadarını değiştirip 2 kaşık atıyoruz.

  - Üçüncü gün : suyun tekrar yüzde 20 si kadarını değiştirip 2 kaşık atıyoruz.

  Şu an akvaryum bizim balıklarımıza göre en yüksek tuz seviyesine ulaştı. Her gün yüzde 20 değişim yaptık ki, bir önceki günün tuzundan biraz azalsın ve Ph'ta aniden yükselme olmasın. Ek olarak, komple değişim yapmadığınız sürece taze su akvaryumlar için her zaman sağlıktır.

  Şimdi maksimum seviyede ki tuz miktarını düşürmek için ;

  - Dördüncü gün : suyun yüzde 25 ini taze su ile değiştiriyoruz.

  - Beşinci gün : suyun yüzde 25 ini taze su ile değiştiriyoruz.

  Böylece akvaryumda tuz miktarımız acil durum miktarına göre azalıp normal olması gereken seviyeye ulaştı.

  Bundan sonra takiplerimiz sonucun da eğer hastalık devam ediyorsa bunu tekrar uygulayabilirsiniz. Hastalık devam etmiyor ise, kaya tuzu miktarımızın önlem amaçlı kullanılması gereken miktarı 100 litre suya 3 kaşık ise, bundan sonra her su değişiminde değiştirdiğimiz su miktarına düşecek olan pay kadar tuz ekliyoruz ve yeni hastalıkları önlemiş oluyoruz.

  Akvaryum da kaya tuzunun nasıl kullanılacağı hakkında sizlerinde araştırmalar veya tecrübeleriniz var ise, konuya yorumlar yaparak bu konuyu zenginleştirebilirsiniz.

  Saygılarımla, sağlıklı hobiler herkese.

   0
  kişi beğendi

   0
  yorum

  1.218 görüntüleme

  Yorum yazabilmek için üye girişi yap veya kayıt ol.
  Henüz hiç yorum bulunamadı.
  Bunlar ilginizi çeker mi ?
  Yahya Koç
  Akvaryumda stres ve önlemenin yolları

  Akvaryumda stres ve önlemenin yolları

  Büyük bir hevesle yürüttüğümüz akvaryum hobimiz de...
  Administrator

  Akvaryum suyu neden bulanır ?

  Akvaryum suyunda ki bulanıklık, akvaryumun ne zama...
  Administrator
  Biyotop akvaryum nedir / nasıl kurulmalı ?

  Biyotop akvaryum nedir / nasıl kurulmalı ?

  Biyotop akvaryum, beslediğiniz akvaryum canlı türü...
  Yahya Koç

  Biyotop akvaryum kurulumu nasıl yapılır ?

  Akvaryum hobisi, bir anlamda doğayı evimize taşıma...
  Administrator
  Başarılı biyotop akvaryum videoları

  Başarılı biyotop akvaryum videoları

  İzleyeceğiniz videoların her biri, yurt dışı "Biot...
  Yahya Koç
  Profesyonel bitkili akvaryum kurulumu videoları (Yabancı)

  Profesyonel bitkili akvaryum kurulumu videoları (Yabancı)

  Bitkili akvaryum kuracaksınız ve profesyonel eller...
  YENİ KONU AÇ
  Akvaryum forumuna git ve hemen sende yeni bir konu başlat.